Czym jest responsywna strona internetowa i dlaczego musisz ją mieć

Czym jest responsywna strona internetowa oraz dlaczego musisz ją posiadać

Przez długie lata, komputery były jedynymi urządzeniami, za pomocą których można było przeglądać zasoby internetowe. Sytuacja uległa diametralnej przemianie wraz z wprowadzeniem na rynek telefonów komórkowych, smartfonów, a także tabletów, które w niedługim czasie z powodzeniem zaczęły zastępować komputery w aspekcie korzystania z sieci. Stało się to możliwe przede wszystkim za sprawą inteligentnego narzędzia, odpowiedzialnego za dostosowywanie obrazu strony internetowe Żukowoj oraz rozmieszczenia jej treści do wielkości stosunków małych ekranów urządzeń przenośnych. Narzędzie to ma miano Responsive Web Desiagn (RWD).

 

Popularność RWD w minionych latach

Tendencja do korzystania z responsywnych stron www jest całkowicie zdeterminowana rosnącą popularnością różnego rodzaju urządzeń przenośnych. Musisz wiedzieć, że niemal wszystkie urządzenia mobilne cechują się odmienną rozdzielczością oraz wielkością przekątnej obrazu, co w praktyce oznacza konieczność wykorzystywania RWD w celach dostosowania do siebie tych czynników. Wszystko po to, aby przeglądanie stron internetowych za pomocą smartfonu, tabletu czy notebooka nie nastręczało większych trudności. Stanowi to szalenie istotne, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę wzrostu popularności korzystania z sieci za pomocą urządzeń przenośnych. Jeżeli wierzyć rankingom, Polska w tym aspekcie zajmuje już szóstą pozycję w skali globalnej. Nie lekceważ tego!

 

Zalety responsywnych stron www

Z użycia RWD w technice internetowej płyną niemal same zalety. W pierwszym rzędzie można wymienić atrakcyjność oraz czytelność stron internetowych na niewielkich ekranach urządzeń przenośnych. Za pomocą tego urządzenia, liczba kolumn automatycznie dostosowuje się do parametrów ekranu, co sprzyja inteligentnemu rozmieszczeniu treści. Ponadto RWD ułatwia nawigowanie stroną przy wykorzystaniu palca (tzw. swipe-to-read). Strony RWD zwykle ustawiają się również wyżej, jeżeli chodzi o pozycje w wyszukiwarce Google. Mają one jeden adres URL (w odróżnieniu od wersji stron mobilnych) bez względu na to, czy są tworzone na komputerze, czy na innych urządzeniach. Nie generują też zbyt wysokich kosztów utrzymania, a przyczyniają się do zwiększenia poziomu sprzedaży.