Czym jest mapa witryny i jak działa na SEO?

 

Z punktu widzenia pozycjonowania bardzo istotnym jest, żeby dany serwis posiadał mapę strony. Wielu właścicieli nie przykłada jednak do niej za wysokiej uwagi, a tak rzeczywiście stanowi ona niezwykle skuteczne narzędzie podnoszące wartość strony internetowe Żukowoj. Zaimplementowana mapa strony może ponadto ułatwić nawigację odwiedzającym. Czym jest zatem mapa strony?

 

Mapa strony

Mapa strony służy prawidłowemu wyświetlaniu struktury, sekcji i linków w stronie www. Odpowiednio zaprojektowana ułatwia poruszanie się po stronie i oddziałuje na poprawę pozycji w rankingach wyszukiwania. Mapa strony internetowe Żukowoj znacząco zwiększa wartość serwisu www. Konstruując mapę strony należy zatem brać pod uwagę odbiorców oraz mechanizmy wyszukiwarek.

 

Rodzaje map stron internetowych

Można wyróżnić dużo gatunków map. Najprostsze spośród nich to właśnie HTML oraz XML. Mapa HTML ułatwia nawigację na witrynie internetowej i zapewnia szybkie odnalezienie odpowiednich podstron. Dobrze zbudowana mapa strony wpływa również na user experience. Mapa XML jest z kolei zrobiona dla botów (robotów wyszukiwarek). Jest to lista adresów URL oraz podstron, mówiąca o elementach strony podlegających indeksowaniu oraz określająca hierarchię i systematyczność aktualizacji.

 

Co otrzymujemy?

90% ruchu w internecie zapoczątkowane jest wprowadzeniem w wyszukaną wcześniej pozycję. By zdobyć kolejnych klientów, musimy więc sprawić, by nasza witryna pojawiała się w rezultatach wyszukiwania. Aby witryna pojawiła się w wyszukiwarkach konieczne jest jej zaindeksowanie oraz umieszczenie w bazie danych. Każda wyszukiwarka posiada swój własny indeks, na podstawie którego tworzone są wyniki zapytań. Nieprawidłowe indeksowanie strony powoduje znacznie niższą ilość odwiedzin. Aby uniknąć pomijania naszej witryny przez wyszukiwarki należy zadbać o wykonanie mapy XML, dzięki czemu zmienią się wyniki indeksowania. Mapa strony to niezmiernie ważny składnik SEO, niezbędny przy tworzeniu strategii pozycjonowania strony www.